TRĄDZIK - LECZENIE
Medycyna nie jest bezradna wobec trądziku. Oto krótka charakterystyka najpopularniejszych leków zalecanych przez dermatologów. Przed lekturą mam tylko jedną uwagę - mimo że wszystkie prezentowane tutaj leki są dostępne dostępne bez recepty, należy przed podjęciem leczenia odwiedzić dermatologa. Nowoczesna dermatologia jest w stanie pokonać trądzik - trzeba jej tylko dać szansę. Aby dowiedzieć się więcej na temat specjalistycznych metod leczenia trądziku, zajrzyjcie na: tę stronę.
Ponieważ wizyta u dermatologa to pierwszy konieczny krok, znajdziecie na tej podstronie tylko spis leków z krótkim opisem. To właśnie lekarz powinien dobrać odpowiedni preparat po zbadaniu pacjenta.
W leczeniu trądziku można używać środków stosowanych miejscowo lub doustnie. Oto najczęściej stosowane środki do leczenia miejscowego (maści, żele, kremy):
ACNOSAN
Substancja czynna
tioxolone
Działanie
Środek antyseptyczny. Niszczy bakterie i grzyby.
Zastosowanie
Trądzik pospolity oraz łojotokowe stany zapalne skóry. Łupieć, łysienie łojotokowe
Przeciwwskazania
Nie stosować w uczuleniu na tioxolon, w stanach ropnych oraz stanach zapalnych skóry, w trądziku różowatym. W zmianach alergicznych skóry
Sposób użycia
Miejsca chorobowe zmienione przecierać tamponem 2-3 razy dziennie
ACNE-DERM
Działanie Kwas azelainowy w wyniku hamowania syntezy białka wywiera działanie przeciwbaketryjne zwłaszcza wobec Propionibacterium acnes i Staphylococcus epidermidis tj. bakterii odgrywających istotną rolę w patogenezie trądziku. Normalizuje proces powstawania keratyny, zmniejszając tworzenie mikrozaskórników. Dzięki hamowaniu aktywności tyrozynazy i enzymów mitochondrialnych oraz hamowaniu nadmiernej czynności melanocytów wykazuje także działanie wybielające u osób z hiperpigmentacja.
Wskazania Trądzik pospolity oraz przebarwienia skóry.
Dawkowanie Dwa razy dziennie- rano i wieczoerm- nanosi się pasek kremu o długości ok.4 cm na umytą i osuszoną skórę; krem należy lekko wetrzeć w skórę.
W przypadku wystąpienia podrażnienia skóry krem stosuje się raz dziennie lub przerywa kurację do czasu ustąpienia działań niepożądanych.
Działania niepożądane W początkowym okresie leczenia może wystapić przemijające złuszczenie i suchość skóry, rumień, pieczenie, świąd.
AKNEROXID L
Substancje pomocnicze:
Sól sodowa etanosulfonianu oktoksynolu-2, dokuzan sodu, laurylosulfonylooctan sodu, glinowo-magnezowy krzemian, metyloceluloza, kwas wersetowy, woda oczyszczona
Opis działania
Nadtlenek benzoilu działa hamująco na Propionibacterium acnes, odpowiedzialne za powstawanie trądziku pospolitego. Działa złuszczająco, otwiera zaczopowane masami rogowymi pory. Zmniejsza wytwarzanie łoju i związany z tym połysk skóry.
Przeciwwskazania
Preparatu nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Preparatu nie stosować na uszkodzoną skórę. Podczas leczenia należy unikać słońca i solarium.
Ostrzeżenia
Należy uważać, aby preparat nie dostał się do oczu. Preparat ma właściwości wybielające, dlatego należy unikać nakładania go w okolicach brwi, brody, na granicy skóry twarzy z włosami.Należy również unikać kontaktu leku z odzieżą. Nie zaleca się stosowania preparatu kobietom w ciąży. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania z preparatami drażniącymi skórę.
Dawkowanie
Lek należy stosować 1-2 razy dziennie na oczyszczoną i nieuszkodzoną skórę. Preparat nałożyć i lekko wetrzeć w chorobowo zmienioną skórę, uprzednio nawilżoną. Po1-2 minutach spłukać wodą.
Przeciętny czas leczenia wynosi 2-5 tygodni.
AKNEROXID 5
Substancje pomocnicze
Karbomer, eter laurynowy makrogolu, kwas wersetowy, woda.
Opis działania
Nadtlenek benzoilu działa hamująco na Propionibacterium acnes. Posiada właściwości złuszczające, zmniejsza wydzielanie łoju.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na nadtlenek benzoilu. Nie należy stosować leku na skórę uszkodzoną. Podczas stosowania leku należy unikać słońca.. Nie stosować leku w czasie ciąży.
Działania niepożądane
Może wystąpić uczucie napięcia, zaczerwienienie skóry, pieczenie, wysuszenie skóry. Nie należy preparatu stosować na okolice owłosione, gdyż zawiera on właściwości wybielające. . Należy również uważać by preparat nie zetknął się z kolorowymi tekstyliami.
Ostrzeżenia
Preparatu nie należy kojarzyć z środkami drażniącymi skórę.
BENZACNE
Zawiera: nadtlenek benzoilu
Działanie
Preparat BENZACNE wywiera działanie keratolityczne i słabo odkadzające. Tlen, uwalniany stopniowo z nadtlenku benzoilu, hamuje rozwój niektórych bakterii beztlenowych. Złuszczenie powoduje zmniejszenie ilości zaskórników i stanu zapalnego.
Wskazania
Trądzik młodzieńczy i trądzik pospolity (leczenie zamkniętych i otwartych zaskórników). Żel 10 % stosuje się jeżeli przeważa występowanie zaskórników.
Sposób użycia
Umytą i osuszoną skórę smaruje się cienko raz dziennie żelem BENZACNE oraz przez 2-3 tygodnie lub do ustąpienia zaskórników.
BREVOXYL
Zawiera
Brevoxyl zawiera 4% nadtlenek benzoilu.
Działanie
Zmniejsza liczbę bakterii powodujących powstawanie zmian trądzikowych, ogranicza ilość zmian trądzikowych, hamuje tworzenie nowych zaskórników otwartych i zamkniętych, ogranicza łojotok, złuszcza warstwę rogową naskórka ułatwiając w ten sposób usuwanie zaskórników oraz odblokowanie porów skóry
Wskazania
Brevoxyl jest stosowany w leczeniu trądziku pospolitego, a zwłaszcza jego formy zaskórnikowej i grudkowo-krostkowej.
Działania niepożadane
Brevoxyl może powodować lekkie pieczenie i uczucie ciepła, szczególnie kiedy jest stosowany po raz pierwszy. Może również występować złuszczanie i zaczerwienienie skóry podczas pierwszych tygodni stosowania kremu. Objawy te są normalne, jeśli jednak powodują one zaniepokojenie można przerwać na kilka dni stosowanie leku lub przez pewien okres używać go rzadziej. W przypadku wystąpienia silnego pieczenia, złuszczania, swędzenia lub innych działań niepożądanych nie wymienionych w ulotce należy przerwać stosowanie Brevoxylu.
Sposób użycia
Brevoxyl należy używać 1 -2 razy dziennie. Przed zastosowaniem umyć miejsca ze zmianami chorobowymi mydłem i wodą, Stosować Brevoxyl nie na pojedyncze zmiany lecz na całą powierzchnię skóry dotkniętą trądzikiem. Opuszkami palców rozsmarować niewielką ilość kremu. Jeśli nie wystąpi wyraźne podrażnienie skóry, można użyć większą ilość Brevoxylu.Przed użyciem leku umyć ręce mydłem i wodą. Pełny efekt działania Brevoxylu występuje zwykle po kilku tygodniach stosowania. Jest to normalne w leczeniu trądziku. O ile lekarz nie zaleci inaczej terapię należy kontynuować przez co najmniej 3 miesiące.
DERMAKNEL
Zawiera
Sulfur ppt, Acidum salicylicum, Vehiculum ad 100,0
Wskazania
trądzik młodzieńczy i różowaty, liszajec, nadkażenia bakteryjne różnych dermatoz zapalnych i świądowych, czyraki \ figówka gronkowca, zakażone rany.
Sposób użycia
Smarować zmienioną skórę lub ogniska chorobowe 2-3 razy dziennie.
SKINOREN
Opis działania
Kwas azelainowy hamuje rozwój bakterii Propionibacterium acnes i Staphylococcus epidermidis. Zmniejsza zawartość wolnych kwasów tłuszczowych, hamuje rogowacenie naskórka i zmniejsza tworzenia się zaskórników.
Wskazania
Trądzik pospolity, przebarwienia.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku.
Ostrzeżenia
Powinno się unikać kontaktu leku ze spojówkami. W czasie stosowania leku należy unikać słońca. Preparat może być stosowany u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Dawkowanie
Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej krem nanosi się na skórę 2 razy na dobę (rano i wieczorem).
Działania niepożądane
Podrażnienie skóry (pieczenie, świąd, zaczerwienienie, łuszczenie się).
TORMENTIOL
Substancje czynne
Wyciąg płynny z kłącza pięciornika, sulfobituminian amonu, czteroboran sodu, tlenek cynku
Działanie
Preparat o skojarzonym działaniu: ściągającym, bakteriostatycznym i przeciwzapalnym. Działa wysuszająco na skórę, przyspiesza ziarninowanie i gojenie się ran.
Wskazania
Stosuje się w leczeniu trudno gojących się ran, zmian ropnych na skórze, owrzodzeń żylakowatych podudzi, zmian zapalnych skóry.
Przeciwwskazania
Uczulenie na składniki preparatu. Zła tolerancja kwasu borowego i jego pochodnych. Nie stosować u noworodków i niemowląt z uszkodzoną skórą lub przerwaną ciągłością skóry. Nie stosować w miejscowych odczynach poszczepiennych, zmianach skórnych w ospie wietrznej.
Ostrzeżenia
Ze względu na ciemną barwę maść może zabrudzić ubranie.
Stosowanie leku podczas ciąży i karmienia
Ze względu na brak danych, preparat może być stosowany podczas ciąży i karmienia piersią jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.
Interakcje
Nie stosować miejscowo łącznie z innymi lekami.
Sposób użycia:
O ile lekarz nie zaleci inaczej, należy miejsca zmienione chorobowo pokrywać cienką warstwą maści kilka razy dziennie aż do ustąpienia objawów.
TRIBIOTIC
Zawiera
bacytracynę w postaci soli cynkowej, neomycynę w postaci siarczanu oraz polimiksynę B w postaci siarczanu.
Działanie
Preparat wykorzystujący synergizm działania 3 antybiotyków bakteriobójczych. Bacytracynajest antybiotykiem polipeptydowym, działającym głównie na bakterie Gram-dodatnie (m.in. Streptococcus spp.). Neomycyna - antybiotyk aminoglikozydowy - działa m.in. na Enterobacteriaceae (zwłaszcza Proteus indolo-dodatni i Klebsiella spp.) oraz Staphylococcus aureus. Polimiksyna B działa głównie na bakterie Gram-ujemne, zwłaszcza Pseudomonas aeruginosa i pałeczki Enterobacteriaceae.
Wskazania Niewielkie rany, zadrapania i skaleczenia zagrożone lub powikłane zakażeniem bakteryjnym.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu, ciężka niewydolność nerek, uszkodzenia narządu słuchu. Bardzo ostrożnie stosować na duże powierzchnie uszkodzonej skóry (powyżej 20% powierzchni ciała), sączące zmiany chorobowe i owrzodzenia żylakowe; nie stosować długotrwale ze względu na rozwijającą się oporność bakterii i możliwość toksycznego działania oraz nadkażenia drożdżakami. W ciąży stosować wyłącznie w przypadku, gdy przewidywane korzyści przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.
Działania niepożądane
Niekiedy wysypka skórna, świąd i nadkażenia opornymi szczepami bakterii lub drożdżakami Candida. Stosowanie na duże powierzchnie uszkodzonej skóry prowadzi do nefro-, oto- i neurotoksyczności wskutek wchłaniania się neomycyny.
Interakcje
W przypadku wchłonięcia się preparatu: z lekami moczopędnymi (kwas etakrynowy, furosemid), innymi antybiotykami aminoglikozydowymi, niektórymi cefalosporynami nasila się działanie oto- i nefrotoksyczne; z narkotycznymi lekami przeciwbólowymi, środkami zwiotczającymi mięśnie i anestetykami może wystąpić blokada połączeń nerwowo-mięśniowych.
Sposób użycia
Niewielką ilość maści nanosi się 1-3 razy dziennie na oczyszczone miejsce zranienia. Nie zaleca się stosować dłużej niż 7 dni
Ponadto, w leczeniu stosuje się:
podawane doustnie antybiotyki
środki hormonalne
podawane doustnie retinoidy
fototerapię
|
|